Pokryty cyną kawałek drewna może się stać trwałą, wydajną i nieszkodliwą dla środowiska baterią – informuje serwis "EurekAlert”.

Na razie elementy eksperymentalnej baterii - tysiące razy cieńsze od kartki papieru - testują naukowcy z University of Maryland. Zamiast powszechnie stosowanego, w bateriach telefonów czy komputerów, litu bateria wykorzystuje sód. Jest z tego powodu mniej wydajna, ale za to dużo tańsza i nieszkodliwa dla środowiska.
Może znaleźć zastosowanie na przykład przy magazynowaniu nadwyżek energii z elektrowni słonecznych.
Obecnie produkowane baterie często wykorzystują sztywne podłoże nasączone elektrolitem, które z trudem wytrzymuje rozszerzanie się i kurczenie, towarzyszące ładowaniu i rozładowywaniu.
Drewno jest w naturalny sposób przygotowane do przewodzenia i gromadzenia elektrolitów. Hongli Zhu, Liangbing Hu i Teng Li oraz ich koledzy z University of Maryland, wykazali, że włókna drewna są wystarczająco giętkie, aby wykorzystująca je bateria sodowa wytrzymała ponad 400 cykli ładowania.
Stawia ją to w rzędzie najtrwalszych nanobaterii. Po setkach cykli drewno nieco się fałduje, ale nadal nie jest uszkodzone.
Tagi:
drewno,
bateria,
technologie,
laboratoria,
laboratorium,
lab,
biotechnologia
wstecz
Podziel się ze znajomymi