Nowy laser wykryje skład chemiczny przedmiotów
„Dla ludzi zajmujących się obroną i wywiadem to może oznaczać dodatkową parę oczu” – powiedział Mohammed Islam, profesor z University of Michigan, twórca nowego lasera. Urządzenie wysyła szerokopasmową wiązkę w spektrum podczerwieni. Zwykłe lasery zazwyczaj emitują światło o jednej tylko częstotliwości. Nowy laser wysyła mieszankę wiązek, a całość jest niewidzialna dla ludzkiego oka, ponieważ wiązki znajdują się w podczerwieni.
Działanie nowego urządzenia opiera się na bardzo prostej zasadzie. Ludzkie oko postrzega kolory dzięki temu, że obiekty zbudowane z różnych materiałów odbijają lub pochłaniają różne długości fali świetlnej. Podobnie wygląda to w spektrum podczerwieni. Wysyłając złożoną wiązkę światła w kierunku jakiegoś obiektu i wykrywając, które długości zostały pochłonięte przez obiekt, a które odbite, można się zorientować, z jakiego materiału zbudowana jest dana rzecz. Wynalazek może posłużyć do wykrywania przez samoloty zwiadowcze na przykład arsenałów broni ukrytych na powierzchni ziemi.
Podobne rozwiązania były już stosowane przez wojsko, ale wykorzystywały światło słoneczne, występujące naturalnie, a nie emitowane przez człowieka. Z tego powodu korzystanie z takich rozwiązań było utrudnione w pochmurny dzień lub w nocy. Zbudowany przez profesora Islama laser jest również silniejszy od istniejących do tej pory podobnych urządzeń, dzięki czemu może być zastosowany na duże odległości, na przykład z pokładu samolotu.
Mohammed Islam przewiduje również cywilne zastosowania lasera. Mógłby on posłużyć do ulepszenia mechanizmów kontroli, np. na lotniskach. Konwencjonalne urządzenia koncentrują się na konkretnym materialne, np. metalu, bądź szukają nieregularnych, dziwnych kształtów pod ubraniem danej osoby. Nowy laser mógłby wskazać nie tylko niecodzienne przedmioty noszone przy sobie przez pasażerów, ale od razu poinformować o materiale, z jakiego są zrobione.
Źródło: www.naukawpolsce.pl
Tagi: laser, bubstancje chemicxzne, analiza, lab, laboratorium, laboratoria, biotechnologia
wstecz Podziel się ze znajomymi