Nowoczesne technologie obróbki skrawaniem na Politechnice Opolskiej
Od kilku miesięcy na Wydziale Mechanicznym, w Katedrze Technologii Maszyn i Automatyzacji Produkcji, dostępna jest nowoczesna obrabiarka do obróbki skrawaniem szerokiej gamy materiałów konstrukcyjnych, której zakup został sfinansowany ze środków unijnych.
Zakupiona obrabiarka to tokarka CNC firmy Okuma charakteryzująca się dużą sztywnością, szerokim zakresem parametrów technologicznych, zaawansowanym sterowaniem numerycznym oraz możliwością napędu i obsługi narzędzi obrotowych. Ta ostatnia funkcja w szczególności warta jest podkreślenia. Przystosowanie obrabiarki do tej funkcji wymaga jej specjalnego technicznego przygotowania, niezaliczanego do zakresu wyposażenia standardowego tego typu maszyn. Obszar przystosowania obejmuje również odpowiednie oprogramowaniem numerycznym. Obrabiarka została zakupiona z pełnym wyposażeniem zarówno narzędziowym, jak i technologicznym, do którego należy zaliczyć wyrzutnik elementów obrobionych oraz automatyczny zasobnik na wióry.
Tokarki numeryczne tej klasy wykorzystuje się w wielu gałęziach przemysłu wytwórczego realizującego procesy obróbki skrawaniem, w szczególności do obróbki elementów precyzyjnych, o dużej dokładności wymiarowo-kształtowej.
Zakup tokarki CNC firmy Okuma był możliwy w ramach projektu: „Rozwój badań naukowych i innowacyjności w idei zrównoważonego rozwoju przez modernizację laboratorium CAD/CAM przystosowanego do innowacyjnych procesów technologicznych obróbki skrawaniem na Politechnice Opolskiej”, Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2007- 2013.
Kierownikiem projektu jest: dr inż. Krzysztof Żak
Pełnomocnik ds. projektu: dr hab. inż. Piotr Niesłony, prof. PO
Tagi: technologia, obróbka, skrawanie, Politechnika Opolska, lab, laboratorium
wstecz Podziel się ze znajomymi