Irańscy naukowcy wykorzystali funkcjonalizowaną porowatą nanokrzemionkę do uwolnienia leku na bazie klarytromycyny, która jest wykorzystywana w leczeniu bólu gardła, zapalenia migdałków, ostrym bakteryjnym zapaleniu zatok czy w nasileniach przewlekłego zapalenia oskrzeli.Klarytromycyna jest antybiotykiem makrolidowym, wykazującym właściwości antybakteryjne. Zastosowanie tego leku jest problematyczne ze względu na jego nieprzyjemny smak oraz uczucie suchości i obrzęk, który powoduje. Inna jego wadą jest krótki okres półtrwania (około 3-4 godziny), który powoduje uwolnienie się znacznej ilości leku w krótkim czasie.
Zespół naukowców wyselekcjonował porowatą krzemionkę spośród różnych materiałów wykorzystywanych w kontrolowanych systemach dostawy leków. Powodem wyboru krzemionki była jej stabilność oraz dobra biokompatybilność.
Po przeprowadzeniu licznych badań na porowatej nanokrzemionce, uwagę naukowców przykuły struktury SBA-15 z uwagi na ich regularną, heksagonalną strukturę. Duże ubytki w strukturze były także jednym z argumentów przemawiających za wyborem krzemionki do przenoszenia dużych molekuł klarytromycyny. Naukowcy przeprowadzili także eksperymenty na porowatej krzemionce i na wsiąkniętej w nią klarytromycynie.
Źródło: www.nanonet.pl
Recenzje