Otyłość brzuszna, związana z otłuszczeniem narządów w jamie brzusznej jest bezpośrednio związana z wyższym ryzykiem raka jelita grubego – wynika z badań, które publikuje pismo "Cancer Prevention Research". Myszy, którym operacyjnie usunięto tłuszcz trzewny rzadziej chorowały na ten nowotwór.
Z badań wynika, że tkanka tłuszczowa odkładająca się na brzuchu i wokół narządów w jamie brzusznej jest bardzo aktywna hormonalnie. Wydziela ona m.in. związki nasilające procesy zapalne w organizmie i w ten sposób zwiększa ryzyko schorzeń sercowo-naczyniowych, cukrzycy typu 2 i innych zaburzeń metabolicznych. Wykazano też, że otyłość sama w sobie jest czynnikiem znacznie zwiększającym prawdopodobieństwo zachorowania na różne nowotwory oraz zgonu z ich powodu.
Współautor najnowszych badań dr Derek M. Huffman z Albert Einstein College of Medicine w Nowym Jorku (USA) przypomina, że istnieją też sceptyczne opinie na temat tego, czy faktycznym czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na raka jest sama otyłość, czy raczej złe nawyki żywieniowe i siedzący styl życia, które do niej prowadzą.
"Nasze badania jednoznacznie wskazują, że tłuszcz trzewny jest związany w sposób przyczynowy z rakiem jelit, choć styl życia również odgrywa tu ważną rolę" - komentuje badacz.
Razem z kolegami prowadził on badania na myszach genetycznie predysponowanych do raka jelita grubego. Gryzonie podzielono na trzy grupy. Pierwsza przeszła "fałszywą" operację, która nie wiązała się z usunięciem tłuszczu trzewnego. Następnie, przez cały czas trwania badań myszy te mogły jeść, ile chciały, co sprawiło, że stały się otyłe.
Drugiej grupie zwierząt na początku badania operacyjnie usunięto tłuszcz trzewny, a później również pozwolono im jeść do woli, co także spowodowało rozwój otyłości. Myszy z trzeciej grupy przeszły "fałszywą" operację, ale były na diecie i spożywały o 60 proc. mniej kilokalorii niż pozostałe dwie grupy. Miało to zredukować objętość ich tłuszczu trzewnego.
Na zakończenie badania okazało się, że gryzonie, którym nie usunięto tkanki tłuszczowej z jamy brzusznej i które znacznie przytyły z powodu kalorycznej diety miały najwięcej tłuszczu trzewnego, największą liczbę guzów nowotworowych jelita oraz najgorszą przeżywalność.
Natomiast u gryzoni z mniejszą ilością tkanki tłuszczowej w jamie brzusznej - bądź z powodu operacji chirurgicznej, bądź z powodu mniej kalorycznej diety – stwierdzono redukcję liczby nowotworów jelita.
"Było to szczególnie istotne w grupie, w której tłuszcz trzewny został usunięty na początku badania, gdyż zwierzęta te ciągle były otyłe, ale miały bardzo niewiele tłuszczu na brzuchu" - komentuje dr Huffman.
Badacze doszli też do ciekawych wniosków, gdy przeprowadzili analizy ze względu na płeć myszy. U samic operacyjne usunięcie tłuszczu trzewnego wiązało się z istotną redukcją liczby guzów jelita, natomiast ograniczenie kalorii nie dawało takiego efektu. U samców było dokładnie odwrotnie. Przeżywalność samic rosła zarówno na skutek operacji, jak i niskokalorycznej diety, podczas gdy u samców nie odnotowano takich korzyści.
Zdaniem dr. Huffmana wskazuje to, że istnieją ważne różnice między płciami odnośnie tego, jak otyłość brzuszna i składniki diety wpływają na rozwój raka jelita.
Jak ocenia badacz, wyniki te potwierdzają, iż działania mające na celu redukcję tłuszczu trzewnego u ludzi (np. chirurgia bariatryczna) mogą odgrywać rolę w prewencji raka jelita grubego.
Autorzy pracy uważają, że konieczne są dalsze badania, które pozwolą wyjaśnić mechanizm leżący u podstaw związku między otyłością brzuszną a ryzykiem raka jelita grubego oraz zweryfikują skuteczność takich metod, jak chirurgia bariatryczna w redukcji tego ryzyka.
Tagi:
otyłość brzuszna,
rak jelita grubego,
lab,
laboratorium,
laboratoria
wstecz
Podziel się ze znajomymi
14-08-2024
Z pomocą techniki druku 3D.
14-08-2024
Odpowiedź może mieć znaczenie dla terapii uzależnień.
14-08-2024
Zmiany klimatyczne należy postrzegać jako problem zdrowotny.
14-08-2024
W tym roku do końca lipca zgłoszono 69 przypadków.
14-08-2024
Człowiek nie może się zarazić poprzez kaszel.
14-08-2024
Przenoszą go owady, takie jak komary czy meszki.
14-08-2024
Jazda na rolkach przynosi liczne korzyści zdrowotne.
09-08-2024
Nowe prawo dzieli różne rodzaje AI na cztery grupy.
Recenzje