Mózg widzi dalej
Naukowcy analizowali, jak mózg przetwarza bodźce wizualne i określili obszar w mózgu odpowiedzialny za obliczanie toru ruchu obiektów.Kiedy człowiek widzi obiekt, mózg potrzebuje jednej dziesiątej sekundy, aby przetworzyć potrzebne informacje - powiedział główny autor badania opisanego w magazynie "Neuron", psycholog Gerrit Maus. Jak jest w stanie nadrobić to opóźnienie? "Mózg nie zakłada, że obiekt jest na pozycji, na której widzi go oko - powiedział portalowi LiveScience. - Raczej przewiduje, gdzie się znajdzie".
Oznacza to, że mózg postrzega ruszające się obiekty jako znajdujące się dalej na ich trajektorii niż pozycja, w której się je widzi - wyjaśnił.
"Fundamentalnym problemem jest to, że nasz mózg nie pracuje w czasie rzeczywistym. Pracuje raczej wolno w porównaniu z elektroniką czy komputerami, którymi dziś dysponujemy. Informacje, które otrzymuje od oka, są już nieaktualne, kiedy docierają one do kory wzrokowej" - powiedział Maus.
Badacz i jego koledzy analizowali pracę mózgu u sześciu ochotników przy użyciu techniki rezonansu magnetycznego, która ocenia aktywność poprzez pomiary przepływu krwi w mózgu.
Uczestnicy oglądali iluzję (ang. flash-drag effect), w której pojawia się błysk światła na poruszającym się tle. "Tło porusza się w tym samym czasie, więc odbieramy błysk jako przesuwany wraz z jego ruchem - wyjaśnia Maus. - Mózg interpretuje go jako część ruchomego tła, więc angażuje mechanizm przewidywania, aby zmienić jego pozycję".
W kolejnej części ćwiczenia błysk pojawiał się na nieruchomym tle. Kiedy naukowcy porównali układy aktywności neuronalnej, odkryli w obu przypadkach, że występowała ona w obszarze określanym V5, zlokalizowanym w korze wzrokowej. Sugeruje to, że właśnie ten obszar zaangażowany jest w śledzenie ruchu obiektów po to, aby np. mózg baseballisty przed uderzeniem piłki nie musiał wciąż przetwarzać nieaktualnych informacji.
"To, co odbieramy, niekoniecznie ma wiele wspólnego z realnym światem, ale jest niezbędne, abyśmy mogli w nim funkcjonować" - powiedział Maus.
Źródło: http://www.pap.pl
Tagi: mózg, badania, laboratoria, laboratorium, lab, biotechnologia
wstecz Podziel się ze znajomymi
Doktor z TikToka: fajnie by było, gdyby w sieci to jednak naukowcy...
Aby chronić pisklęta przed pasożytami.
Duże teleskopy sfotografowały dwie formujące się planety
Ogłosiło Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO).
Bakteriofagi mogą chronić żywność przed salmonellą
Informuje pismo „Applied and Environmental Microbiology”.
Rękawiczki mogą zawyżać wyniki pomiarów mikroplastiku
Informuje specjalistyczne pismo „Analytical Methods”.










Recenzje