Lekarze i naukowcy sceptyczni wobec e-papierosów
“Elektroniczne papierosy w krótkim okresie czasu mogą być szkodliwe dla stosujących je osób, przyczyniając się w podobnym stopniu jak zwykłe papierosy do zmian wewnątrz płuc i choroby nowotworowej. E-papierosy zawierają bowiem substancje zbliżone do tradycyjnych papierosów” - poinformowała Sonia Joaniquet z SEPAR.
Joaniquet przypomniała, że opracowane przez hiszpańskich naukowców i lekarzy studium jest jednym z pierwszych badań dotyczących wpływu tzw. e-papierosów na zdrowie ludzkie. Dodała, że konieczne będą dalsze studia nad wpływem elektronicznych papierosów na organizm człowieka w perspektywie długoterminowej.
Według SEPAR badanie przeprowadzone na zdrowych palaczach oraz osobach niepalących wykazało, że 10-minutowe palenie papierosa elektronicznego osłabia siłę transportowania powietrza przez drogi oddechowe.
Elektroniczne papierosy to coraz modniejsza forma na walkę z nałogiem nikotynowym. Są one elektronicznymi urządzeniami inhalacyjnymi przypominającymi formą fajkę lub papierosa. W wielu krajach ich sprzedaż na rynku nadal nie została uregulowana aktami prawnymi; w niektórych zaś, takich jak np. Brazylia i Kanada, jest zakazana.
Z opublikowanych przez pismo “American Journal of Preventive Medicine” badań sondażowych w Australii, USA i Wielkiej Brytanii wynika, że 80 proc. młodych palaczy stosowało w przeszłości e-papierosy, kierując się przeświadczeniem, że są one zdrowsze od tradycyjnych papierosów.
SEPAR jest towarzystwem naukowym, w którego skład wchodzi aktualnie 3,7 tys. pracujących w Hiszpanii lekarzy i naukowców wyspecjalizowanych w leczeniu chorób układu oddechowego.
Źródło: www.pap.pl
Tagi: papieros, elektroniczny papieros, lab, laboratorium, drogi oddechowe, płuca
wstecz Podziel się ze znajomymi
Wiadomo, jak picie z przyjaciółmi działa na mózg
Odpowiedź może mieć znaczenie dla terapii uzależnień.
Prawie 50 tys. Europejczyków zmarło z powodu upałów w 2023 r.
Zmiany klimatyczne należy postrzegać jako problem zdrowotny.
W Europie trwa sezon transmisji wirusa Zachodniego Nilu
W tym roku do końca lipca zgłoszono 69 przypadków.
Ryzyko zakażeń wirusem Zachodniego Nilu jest w Polsce znikome
Człowiek nie może się zarazić poprzez kaszel.
Wirus Zachodniego Nilu nie przenosi się z człowieka na człowieka
Przenoszą go owady, takie jak komary czy meszki.
Jazda na rolkach - Czy jest dobrym sportem?
Jazda na rolkach przynosi liczne korzyści zdrowotne.
1 sierpnia weszły w życie przepisy AI Act
Nowe prawo dzieli różne rodzaje AI na cztery grupy.
Recenzje