Jak twierdzą amerykańscy naukowcy, pacyficzne łososie przychodzą na świat z „mapą magnetyczną,” dzięki której potrafią odbywać wędrówki na odległość tysięcy kilometrów. Są w stanie wyczuwać zmiany intensywności i odchyleń ziemskiego pola magnetycznego, ustalając dzięki nim swoje położenie na oceanie.
Wędrówka łososi pacyficznych należy do największych tego rodzaju migracji w przyrodzie. Wykluwają się z ikry w słodkiej wodzie – rzekach i strumieniach, po czym płyną setki, a nawet tysiące kilometrów do oceanu. W oceanie dorastają i żyją wiele lat, by na tarło powrócić w rodzinne strony – i umrzeć.
Wcześniejsze badania doktora Nathana Putmana z Oregon State University sugerowały, że łososie, a konkretnie gatunek zwany łososiem czerwonym lub nerką (Oncorhynchus nerka, po angielsku Sockeye) pamiętają drogę do macierzystej rzeki z młodości, z podróży do oceanu. Jednak nowe eksperymenty tego samego zespołu wskazują, że ryby mogą mieć wrodzoną wiedzę na temat ziemskiego pola magnetycznego. Badania dotyczyły tym razem łososia królewskiego, inaczej czawyczy (Oncorhynchus tshawytscha, po angielsku Chinook). Naukowcy wykorzystali do eksperymentu świeżo wyklute łososie, które jeszcze nie odbyły migracji do oceanu.
Ponieważ intensywność i kierunek ziemskiego pola magnetycznego zmieniają się w zależności od miejsca na Ziemi, ryby zostały wystawione na wszelkie odmiany pola magnetycznego, jakie mogłyby napotkać w drodze do oceanu. Zaobserwowano, że umieszczone w wiadrach ryby zmieniały kierunek ruchu zależnie od zmian pola magnetycznego wokół nich.
Na przykład gdy pole magnetyczne “udawało” najbardziej wysunięty na północ punkt wędrówki łososi, ryby kierowały się na południe. Po zmianie parametrów pola na odpowiadające najdalej wysuniętemu na południe punktowi wędrówki, łososie zawracały i kierowały się na północ. Ponieważ badane ryby nigdy nie miały okazji do migracji, naukowcy uważają, ze rodzą się one z gotową „mapą”.
Autorzy badań uważają, że także inne zwierzęta morskie, takie jak żółwie, rekiny i wieloryby mogą stosować podobne sposoby nawigacji.
Tagi:
łosos,
mapa,
magnetyczna mapa,
wedrowka,
lab,
laboratorium
wstecz
Podziel się ze znajomymi
14-08-2024
Z pomocą techniki druku 3D.
14-08-2024
Odpowiedź może mieć znaczenie dla terapii uzależnień.
14-08-2024
Zmiany klimatyczne należy postrzegać jako problem zdrowotny.
14-08-2024
W tym roku do końca lipca zgłoszono 69 przypadków.
14-08-2024
Człowiek nie może się zarazić poprzez kaszel.
14-08-2024
Przenoszą go owady, takie jak komary czy meszki.
14-08-2024
Jazda na rolkach przynosi liczne korzyści zdrowotne.
09-08-2024
Nowe prawo dzieli różne rodzaje AI na cztery grupy.
Recenzje