

|
Zamknij X
|
Naukowcy z Uniwersytetu Waszyngtońskiego w St. Louis (USA) analizowali próbki krwi i moczu pobrane od ponad 31,5 tys. osób (w tym 1442 kobiet w okresie menopauzy) pod kątem obecności 111 związków, które mogą zakłócać naturalną gospodarkę hormonalną w organizmie. Dane gromadzone były w latach 1999-2008 w ramach National Health and Nutrition Examination Survey, prowadzonego przez Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC).
Pod lupę wzięte zostały m.in. dioksyny i furany (produkty uboczne procesów przemysłowych), ftalany (zawarte m.in. w plastiku, lakierach, farbach oraz kosmetykach), fitoestrogeny (związki pochodzenia roślinnego o działaniu estrogenopodobnym), polichlorowane bifenyle (PCB, wykorzystywane m.in. jako materiały izolacyjne w kondensatorach, impregnaty, dodatki do klejów i tworzyw sztucznych, a także w środkach owadobójczych), organofosforany (zawarte m.in. w rozpuszczalnikach i insektycydach), surfaktanty (w detergentach i emulgatorach) oraz wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (m.in. zawarte w spalinach samochodowych czy powstające w wyniku niezupełnego spalania węgla kamiennego i drewna).
Badacze zidentyfikowali 15 związków (9 PCB, 3 pestycydy, 2 ftalany i 1 furan), które wpływają na szybszą menopauzę oraz mogą szkodliwie oddziaływać na pracę jajników. Jak podkreśla autorka badań dr Amber Cooper, wcześniejsza menopauza oznacza dla kobiety obniżenie jakości życia ze względu na dokuczliwe objawy, a także zwiększenie ryzyka chorób serca, nowotworów czy osteoporozy.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Dziękujemy wszystkim, którzy odwiedzili nas.
Trójwymiarowy druk może stać się z czasem jednym z filarów produkcji.
Po 40. roku życia choroba staje się równie groźna.
W 2024 roku z hejtem zetknęło się 45 proc. internautów.
Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej pracują nad nimi.
Zabija grzyby oporne na wiele leków.
Recenzje