

|
Zamknij X
|
Apigenina to związek z grupy flawonoidów występujący m.in. w pietruszce, tymianku, rumianku i czerwonej papryce. Naukowcy z D'Or Institute for Research and Education, Federal University of Rio de Janeiro i Federal University of Bahia (Brazylia) na podstawie badań laboratoryjnych wykazali, że substancja ta przyspiesza proces tworzenia się komórek nerwowych i wzmacnia połączenia nerwowe w mózgu, co może pozytywnie wpływać na funkcje zapamiętywania i uczenia się.
Badacze wystawili ludzkie komórki macierzyste na działanie apigeniny i zaobserwowali, że po 25 dniach przekształciły się one w neurony i wkrótce zaczęły tworzyć między sobą silne, wyspecjalizowane połączenia. Efekt ten nie mógłby wystąpić bez zastosowania apigeniny.
„Silne połączenia pomiędzy neuronami są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania mózgu, konsolidacji wspomnień i uczenia się” – wyjaśnia koordynator badania Stevens Rehen.
Dalsze badania pokazały, że apigenina wiąże się z receptorami estrogenowymi – strukturami odpowiedzialnymi za rozwój, dojrzewanie, specjalizację i plastyczność układu nerwowego.
Wcześniejsze eksperymenty dowiodły już, że związki z grupy flawonoidów sprzyjają poprawie funkcji uczenia się i zapamiętywania, ale dopiero teraz naukowcy zademonstrowali bezpośredni wpływ apigeniny na komórki człowieka i zidentyfikowali mechanizm, który się za tym kryje.
Dziękujemy wszystkim, którzy odwiedzili nas.
Trójwymiarowy druk może stać się z czasem jednym z filarów produkcji.
Po 40. roku życia choroba staje się równie groźna.
W 2024 roku z hejtem zetknęło się 45 proc. internautów.
Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej pracują nad nimi.
Zabija grzyby oporne na wiele leków.
Recenzje