Speed 8 to preparat wspomagający, z dużą zawartością kofeiny, który - według producentów - "zwiększa wydolność fizyczną i sprawność psychiczną. Jest przeznaczony głównie dla osób prowadzących bardzo aktywny tryb życia, pracowników umysłowych, studentów, kierowców, przedstawicieli wolnych zawodów, sportowców". Specyfik pojawił się w Polsce na początku marca tego roku.
Niedawno polska prasa informowała, że hurtownie farmaceutyczne wycofują Speed 8 ze sprzedaży, a psychiatrzy ostrzegają, że produkt działa jak narkotyki (amfetamina lub ecstasy) i może być niebezpieczny.
Według producenta, firmy Tecfood Polska, tabletki są bezpieczne dla zdrowia. Produkt został dopuszczony do sprzedaży zarówno w Polsce, jak i we wszystkich krajach Unii Europejskiej.
Podobnego zdania jest Instytut Żywności i Żywienia, który dopuścił produkt na polski rynek. "W świetle dostępnej nam dokumentacji preparat nie wywołuje negatywnych skutków dla zdrowia, jeśli jest stosowany zgodnie z zaleceniami zawartymi w załączonej ulotce" - podkreśla dr Lucjan Szponar z Instytutu Żywności i Żywienia.
Dodaje jednak, że Speed 8 - w połączeniu z alkoholem, środkami uspokajającymi lub nasennymi - działa niekorzystnie na organizm, np. przez obniżenie zdolności koncentracji. "Kierowca, który zażyje preparat razem z niewielką nawet ilością alkoholu, może bardzo łatwo spowodować wypadek" - ostrzega dr Szponar.
Farmakolodzy podkreślają, że wbrew doniesieniom niektórych mediów zawartość kofeiny w preparacie nie jest szczególnie wysoka. "Jedna ampułka Speed 8 zawiera 120 mg kofeiny, czyli tyle ile półtorej filiżanki kawy. W ulotce dołączonej do produktu jest ostrzeżenie, by nie przekraczać dawki 3 ampułek na dobę" - podkreśla Maria Suchowiak z Głównego Inspektoratu Sanitarnego (GIS).
Zdaniem Suchowiak brak jest obecnie niepodważalnych danych naukowych oraz badań potwierdzających szkodliwość produktu. Nie ma zatem podstaw do wycofania specyfiku ze sprzedaży.
Jak podaje podręcznik "Leki współczesnej terapii" Jana i Alicji Podlewskich, dopuszczalną dzienną dawkę kofeiny zawiera ok. 5 filiżanek kawy. Stosowany zgodnie z ulotką Speed 8 nie przekracza więc dopuszczalnej dziennej dawki kofeiny.
Według ulotki, ampułek nie powinni brać cukrzycy, epileptycy, cierpiący na nadciśnienie tętnicze, kobiety w ciąży i osoby chore psychicznie. Duża dawka kofeiny jest również niewskazana dla cierpiących na zaburzenia rytmu serca, dusznicę bolesną, marskość wątroby, nadczynność tarczycy, jaskrę, zespół lękowy.
Speed 8 został dopuszczony do sprzedaży w Polsce po wydaniu przez Instytutu Żywności i Żywienia pozytywnej opinii o preparacie. Został też zaakceptowany przez Główny Inspektorat Sanitarny.
PAP - Nauka w Polsce, Szymon Łucyk
Skomentuj na forum
wstecz
Podziel się ze znajomymi
23-04-2018
Danio pręgowany to niewielka rybka, której charakterystyka jest niezwykła. Przechodzi te same choroby, co człowiek, a jej genotyp w 80 proc. jest taki, jak u człowieka.
23-04-2018
Nowo odkryte bakterie mogą pomagać dzikim pszczołom w odżywianiu ich młodych – informuje „International Journal of Systematic and Evolutionary Microbiology”.
23-04-2018
Katalog „gwiezdnego DNA” - chemicznych profili 350 tysięcy gwiazd w Drodze Mlecznej - opracowali astronomowie z Europy i Australii.
23-04-2018
Wchłanianie przez komórki składników odżywczych i innych cząsteczek ma zasadnicze znaczenie dla ich przetrwania.
23-04-2018
22 kwietnia obchodzony jest Dzień Ziemi. W tym roku jego hasłem jest "Zatrzymajmy zanieczyszczenie plastikiem".
23-04-2018
Cienka warstwa płatków grafenu pokrywająca powierzchnię implantu może zabijać bakterie i zapobiegać wywołanym przez nie infekcjom.
23-04-2018
Wraz z ilością materiałów wykorzystywanych w druku 3D rośnie liczba branży, które korzystają z ich możliwości.
23-04-2018
Opracowano innowacyjne nanokatalizatory w celu stworzenia zintegrowanego, modułowego i wysoce wydajnego procesu produkcji paliw z odnawialnych źródeł energii.
Recenzje