
Trzyletnie przedsięwzięcie, o akronimie PEPLASER i całkowitym budżecie równym 3 mln Euro, jest finansowane przez Unię Europejską w ramach 7. Programu Ramowego, wspierającego badania naukowe i innowacyjne projekty w wielu dziedzinach wiedzy. Ostatecznym celem jest poprawa konkurencyjności przemysłu europejskiego poprzez rozwój nowych technologii w Europie zgodne z zapotrzebowaniem rynku i potrzeb społeczeństwa.
W skład konsorcjum naukowego realizującego projekt wchodzi 11 grup badawczych z 4 krajów europejskich (Niemcy, Austria, Polska i Bułgaria). Koordynatorem projektu jest Dr. Frank Breitling współwynalazca technologii i prototypu maszyny do drukowania peptydów, wywodzący się z Niemieckiego Instytutu Badań nad Rakiem w Heidelbergu. DKFZ (Niemiecki Instytut Badań nad Rakiem) jest jednym z 5 największych i najsłynniejszych na świecie instytutów w dziedzinie biologii molekularnej.
W projekcie, oprócz Selvity, uczestniczy Bioinfobank z Poznania. Grupa badawcza Selvity będzie odpowiedzialna za wykonywanie analiz dostępnych sekwencji peptydów antybakteryjnych, poszukiwania fragmentów peptydowych odpowiedzialnych za indukcję cytokin, przewidywanie toksyczności peptydów bakteryjnych oraz przewidywanie cytotoksyczności peptydów indukujących apoptozę.
"Fakt, iż Selvita młoda polska firma biotechnologiczna znalazła się wśród 11 instytucji realizujących ten ambitny projekt świadczy o sile i dużej aktywności firmy a także o gotowości do prowadzenia badań na światowym poziomie” - powiedział Dr. Nicolas Beuzen, Dyrektor ds. Naukowych w Selvicie.
Czytelników chcących dowiedzieć się więcej na temat projektu proszę o kontakt z Dr. Mateuszem Nowakiem, e-mail: mateusz.nowak@selvita.com.
O Selvicie
Selvita jest polską firmą biotechnologiczną, założoną w 2007 roku w Krakowie. Stanowi unikalne połączenie zespołu menadżerskiego, doświadczonego w branży zaawansowanych technologii informatycznych i eksporcie know-how oraz wysokiej klasy zespołu naukowców z obszaru chemii, farmacji, biologii molekularnej, biotechnologii i informatyki – w większości z tytułem doktorskim najlepszych uczelni polskich i zagranicznych. Firma specjalizuje się w dostarczaniu kompleksowych rozwiązań dla branży farmaceutycznej i biotechnologicznej umożliwiających obniżenie kosztów wprowadzania innowacyjnych związków na rynek.
więcej
wstecz
Podziel się ze znajomymi
20-04-2018
Inspirowane naturą urządzenie XANA może być rozwiązaniem pozwalającym na przywrócenie stanu zdrowia do równowagi.
20-04-2018
Dlaczego niektórym chorym na szpiczaka nie pomaga leczenie farmakologiczne?
20-04-2018
Brytyjski nastolatek wypija rocznie niemal wannę słodzonych napojów.
20-04-2018
Naukowcy opracowali nowe magnetyki molekularne, które mogą umożliwić stworzenie nowych nanoskalowych systemów przechowywania danych o wysokiej gęstości.
20-04-2018
Makaron postrzegany jest jako produkt, który w chudnięciu nie pomaga. Niesłusznie – pałaszując kilka porcji pasty tygodniowo można schudnąć.
20-04-2018
Nowe badanie pokazuje, że u starszych osób dorosłych mogą nadal powstawać nowe komórki mózgowe.
20-04-2018
Badania polskich biotechnologów mogą zrewolucjonizować współczesną medycynę.
20-04-2018
Cukier szybko dodaje energii i poprawia nastrój, ale tylko na krótką metę.
Recenzje