W dniach
23-24 maja w Brnie odbyło się BioForum – największe i najważniejsze spotkanie branży biotechnologicznej Europy Centralnej, kierowane do naukowców, przedsiębiorców, dziennikarzy, studentów i pasjonatów. W 11-ej już edycji wydarzenia udział wzięli przedstawiciele Litwy, Łotwy, Estonii, Węgier, Słowacji, Republiki Czeskiej oraz Polski, a także krajów zachodnich oraz US.
Wśród ponad 60 wystawców pojawili się debiutanci – tacy, jak Clinical Investigation (HU), Histopatology (HU), Genomed (PL), BioVendor (CZ), ale także najwięksi rynkowi gracze – między innymi firmy Merck Millipore, Abbott, czy Sandoz. W programie konferencji znalazło się również wiele wykładów i seminariów prowadzonych przez światowej klasy specjalistów. Spektrum tematyczne było bardzo obszerne i koncentrowało się wokół najbardziej „gorących” tematów współczesnego innowacyjnego biobiznesu, m.in. biotechnologicznych leków biopodobnych (biosimilars), modeli biznesowych w medycynie spersonalizowanej, badań klinicznych, oraz czynników sukcesu w biotechnologii. BioForum zaprezentowało aktualny potencjał biotechnologii w Europie Środkowej. Wśród prelegentów znaleźli się między innymi: Magda Chlebus Europejska Federacja Firm i Stowarzyszeń Przemysłu Farmaceutycznego (European Federation of Pharmaceutical Industries and Associations, EFPIA), Jens Dhein – Dyrektor Naukowy Abbott Molecular, Erik Lund - dyrektor Worldwide Licensing w firmie MSD, Dr. Steffen Wagner - Kierownik Operacji Handlowych w Europie Środkowowschodniej, Sandoz. Organizatorzy spotkania postarali się również zapewnić uczestnikom niezliczone możliwości nawiązania owocnych kontaktów, zarówno na polu nauki, jak i biznesu.
11 Środkowoeuropejskie Forum Biotechnologii i Innowacyjnej Bioekonomii BioForum 2012 to doskonały sposób na zapoznanie się z olbrzymim potencjałem biotechnologicznym Europy Centralnej. Dziś najsilniejsze ośrodki innowacyjnego biobiznesu znajdują się w Stanach Zjednoczonych i w Azji. Biotechnologia stanowi również coraz ważniejszy sektor gospodarki w Ameryce Południowej, szczególnie w takich krajach jak Brazylia, Argentyna, Chile. BioForum staje się centrum innowacyjnego biobiznesu, które integruje działalność firmy biotechnologicznych i zespołów badawczo-rozwojowych Europy Środkowej. Współpraca partnerów w Europie Środkowej nie tylko dynamicznie przyspiesza rozwój innowacyjnego biobiznesu w poszczególnych krajach tego regionu, ale również czyni go atrakcyjnym dla światowych biotechnologicznych potentatów. Ta filozofia sprawdza się doskonale - dotychczasowe edycje konferencji z roku na rok odnosiły coraz większe sukcesy, na stałe już wpisując się w kalendarz najbardziej prestiżowych imprez branżowych na świecie. Tym samym BioForum z rosnącą mocą przyciąga zarówno inwestorów jak i firmy biotechnologiczne o dużym potencjale rozwoju. Gromadzi ono również tę część środowiska naukowego, które jest innowacyjne i kreatywne, a jednocześnie otwarte na współpracę z partnerami biznesowymi. BioForum to także świetne miejsce dla studentów, którzy swoją karierę widzą w sektorze biotechnologii i innowacyjnego biobiznesu.
BioForum przyciąga przedstawicieli najsilniejszych ośrodków globalnego biobiznesu. „Jestem przekonany, że największe i najbardziej wpływowe firmy biotechnologiczne wciąż szukają nowych technologii i świeżych, innowacyjnych pomysłów, a tym samym partnerów w biobiznesie i outsourcingu. Pod tym względem BioForum jest dla takich firm idealnym miejscem” – podkreśla Tadeusz Pietrucha, założyciel i Prezes Spółki Bio-Tech Consulting, która jest głównym organizatorem konferencji.
Jedną z najważniejszych inicjatyw realizowanych w ramach BioForum był BioPartnering, polegający na serii zaplanowanych wcześniej spotkań biznesowych w zamkniętym gronie pomiędzy potencjalnymi partnerami: inwestorami, menadżerami firm, naukowcami. BioPartnering jest dziś doceniany jako najlepsza platforma budowy współpracy pomiędzy nauką i biznesem, a także sposób pozyskiwania atrakcyjnych kontaktów biznesowych. Uczestnicy konferencji w Brnie mieli szansę przekonać się o jego wyjątkowej skuteczności.
Organizatorzy BioForum 2012 nie zapomnieli o odwiedzających konferencję studentach, a zwłaszcza tych chcących związać swoją zawodową przyszłość z biotechnologią oraz młodych naukowcach planujących uruchomienie własnych firm. Podczas „Dnia Kariery” towarzyszącego głównej konferencji, HAYS Czech Republic oraz HAYS Polska – oddziały jednego z największych na świecie przedsiębiorstw rekrutacyjnych – zaprosiły studentów na spotkania z przedstawicielami biobiznesu, doradzały w doborze ścieżki kariery i zaprezentowały najświeższe i najciekawsze oferty pracy z regionu.
Podczas BioForum 2012 po raz trzeci przyznana została prestiżowa nagroda „Mistrz Innowacji” (Master of Innovation). Jej głównym założeniem jest wyróżnienie firm posiadających - zdaniem złożonego z ekspertów branżowych jury – najciekawsze strategie biznesowe i jednocześnie efektywnie je wdrażających. Statuetkę µaster of Innovation zdobyła w tym roku firma Lipid Systems z Wrocławia. Cel firmy Lipid Systems to opracowywanie formulacji opartych o nanonośniki głównie lipidowe oraz liposomowe, w tym opracowanie metod analitycznych oraz technologii wytwarzania, z projektem linii technologicznej włącznie.
Sporym zainteresowaniem cieszył się także prowadzony podczas BioForum 2012 konkurs na najlepszy zespół badawczy w Europie Środkowowschodniej. Podstawowymi wytycznymi, którymi kierowała się Rada Naukowa podczas ocenyprojektów biorących udział w konkursie,były:wartość własności intelektualnej, oraz potencjał naukowy i biznesowy prowadzonych projektów.Nagroda w wysokości 5000 € trafiła do zespołu badawczego z Uniwersytetu Palackýw Olomucu, realizującego projekt „Chemical biology and genetics“ w Centrum Badań biotechnologii i Agrokultury Regionu Hana. Nagrodę w imieniu lidera zespołu, prof. Miroslava Strnada odebrał jeden z członków zwycięzkiej grupy R&D dr Lukáš Spíchal.
Pierwszą zagraniczną edycję BioForum można z powodzeniem uznać za udaną. Zdecydowana większość uczestników konferencji, zarówno wystawców jak i odwiedzających, była zadowolona. Wysoki poziom merytoryczny sesji panelowych sprawił że sala wykładowa przez dwa dni praktycznie nie pustoszała. Dzięki obecności wielu firm debiutujących na BioForum stali bywalcy mieli szansę nawiązania szeregu nowych kontaktów i zdobycia kolejnych potencjalnych partnerów biznesowych.
„To było wspaniałe, mógłbym stąd nie wyjeżdżać. Szkoda że to już koniec. Nie mogę doczekać się kolejnej edycji!” – powiedział nam na zakończenie Emerson Smith Prezes Metromark Healthcare Research Center(US).
Kolejna edycja BioForum, która odbędzie się w Budapeszcie w dniach 22-23 maja 2013 roku!
http://laboratoria.net/aktualnosci/13443.html
23-12-2024
Najserdeczniejsze życzenia zdrowych, radosnych i pogodnych Świąt Bożego Narodzenia.
23-12-2024
Odbędą się one w dniach 11-13 czerwca w Expo XXI w Warszawie.
23-12-2024
Kobiety często nie czują typowych bólów co skutkuje gorszymi wynikami.
23-12-2024
Szczypta umiaru i coś na zgagę
23-12-2024
Naukowcy znajdują go nawet na lodowcach
23-12-2024
Wyłoniono autorów najlepszych prac licencjackich i inżynierskich.
23-12-2024
Polacy chcą wspierać materialnie.
23-12-2024
Pokazały badania polskich naukowców.
Recenzje