Osoby z tendencją do odkładania się tłuszczu w okolicach brzucha mogą być bardziej narażone na niewydolność nerek w porównaniu z "gruszkami", które tłuszcz gromadzą w udach, pośladkach i w okolicach bioder - wynika z badań opublikowanych przez "Journal of the American Society of Nephrology".
"Zaobserwowaliśmy, że ludzie z figurą typu jabłko, nawet zupełnie zdrowi i mający prawidłowe ciśnienie tętnicze, mają wyższe ciśnienie krwi w nerkach. Jest ono najgroźniejsze przy nadwadze lub otyłości" - mówi Arjan Kwakernaak z Uniwersytetu Groningen w Holandii.
Naukowcy przyjrzeli się pracy nerek 315 zdrowych osób i porównali dane z współczynnikiem WHR (ang. waist-to-hip ratio), otrzymywanym po podzieleniu obwodu talii przez obwód bioder. Współczynnik masy ciała (BMI) badanych wynosił średnio 24,9 (waga w normie).
Następnie wzięto pod uwagę współczynnik przesączania kłębuszkowego GFR (ang. glomerular filtration rate), za pomocą którego określa się ilość osocza przefiltrowanego przez kłębuszki nerkowe w jednostce czasu. Odzwierciedla on stan czynnościowy nerek. U zdrowej osoby wynosi on 80-120 ml/min.
Okazało się, że z każdym jednostkowym zwiększeniem WHR ilość przefiltrowanego osocza zmniejszała sie o 4 ml/min, co świadczy o wzroście ryzyka niewydolności nerek, a co za tym idzie także ryzyka chorób układu krążenia.
https://laboratoria.net/aktualnosci/17374.html
30-03-2026
Przyznał je 402 osobom.
30-03-2026
Aby chronić pisklęta przed pasożytami.
30-03-2026
Zmiany klimatu widać gołym okiem.
30-03-2026
Informuje pismo „Nature Photonics”.
30-03-2026
Ogłosiło Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO).
30-03-2026
Informuje pismo „Applied and Environmental Microbiology”.
30-03-2026
Informuje specjalistyczne pismo „Analytical Methods”.
30-03-2026
Szkolenia na UMB dla przyszłych lekarzy
Recenzje