
miRNA jako marker nowotworowy w diagnostyce raka piersi
Markery biologiczne należą do wskaźników stosowanych w badaniach medycznych.
|
Zawsze aktualne informacje Zamknij X
|
"Po raz pierwszy na świecie uzyskaliśmy zarodek żubra metodą in vitro. Jest to ogromne osiągnięcie" - podkreśliła w rozmowie z PAP prof. Anna Duszewska z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej SGGW w Warszawie.
"Pobraliśmy komórki jajowe, które dojrzewały w warunkach in vitro. Po osiągnięciu odpowiedniego stadium te komórki jajowe były łączone z plemnikami i w wyniku tego powstały zarodki" - opowiada badaczka.
Jak zaznaczyła, tylko jeden z nich rozwinął się do stadium wczesnej blastocysty. "Wtedy podjęliśmy decyzję o zamrożeniu tego zarodka, ponieważ myślimy o przeniesieniu tego zarodka do biorczyń (krów - PAP) i uzyskaniu potomstwa" - powiedziała.
Uzyskanie zarodka żubra to tylko jeden z elementów szeroko zakrojonego projektu, którym kieruje prof. Wanda Olech z Wydziału o Zwierzętach SGGW w Warszawie. Celem tego projektu jest zabezpieczenie przyszłości żubra jako gatunku - wyjaśniła. W efekcie ma powstać profesjonalny bank genów żubra, zawierający tkanki, komórki rozrodcze i przede wszystkim - zarodki. Jak podkreśliła ekspert, zachowanie DNA ma wyjątkowe znaczenie ze względu na bardzo niską zmienność genetyczną żyjących obecnie na świecie żubrów.
Według prof. Olech "bardzo prawdopodobnym" wydarzeniem zagrażającym populacji żubrów może być ograniczenie ich możności przemieszczania się w Europie, które może być konsekwencją np. rozprzestrzenienia się choroby zakaźnej.
"Wtedy jedyną możliwością odświeżenia krwi w hodowli (...) będzie sprowadzenie zarodka i wyhodowanie z tego zarodka nowego żubra" - wyjaśniła.
Wszystkie żubry "wywodzą się od niewielkiej liczby założycieli, nasze nizinne żubry to właściwie tylko siedem genotypów, i to dość do siebie podobnych. Dzięki pozyskaniu komórek rozrodczych od zwierząt, które np. ze względu na choroby nie mogłyby się w przyszłości rozmnażać, nie dopuszczamy do uszczuplenia puli genetycznej" - dodała.
Markery biologiczne należą do wskaźników stosowanych w badaniach medycznych.
Danio pręgowany to niewielka rybka, której charakterystyka jest niezwykła. Przechodzi te same choroby, co człowiek, a jej genotyp w 80 proc. jest taki, jak u człowieka.
Nowo odkryte bakterie mogą pomagać dzikim pszczołom w odżywianiu ich młodych – informuje „International Journal of Systematic and Evolutionary Microbiology”.
Katalog „gwiezdnego DNA” - chemicznych profili 350 tysięcy gwiazd w Drodze Mlecznej - opracowali astronomowie z Europy i Australii.
Wchłanianie przez komórki składników odżywczych i innych cząsteczek ma zasadnicze znaczenie dla ich przetrwania.
22 kwietnia obchodzony jest Dzień Ziemi. W tym roku jego hasłem jest "Zatrzymajmy zanieczyszczenie plastikiem".
Cienka warstwa płatków grafenu pokrywająca powierzchnię implantu może zabijać bakterie i zapobiegać wywołanym przez nie infekcjom.
Wraz z ilością materiałów wykorzystywanych w druku 3D rośnie liczba branży, które korzystają z ich możliwości.
Recenzje