Przyznano Nagrody Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej
Zaszczytne wyróżnienia, cieszące się opinią najważniejszej nagrody naukowej w Polsce i zwane często polskimi Noblami, przyznane zostały po raz czternasty. Wysokość nagrody wynosi 100 tys. zł.
"Przyznawane są wybitnym uczonym za osiągnięcia i odkrycia (z ostatnich czterech lat) stanowiące istotny wkład w życie duchowe i postęp cywilizacyjny naszego kraju oraz zapewniające Polsce miejsce w nauce światowej" - przypomina Marczuk.
Nagrody Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej przyznawane są w czterech dziedzinach: w naukach humanistycznych i społecznych, naukach przyrodniczych i medycznych, naukach ścisłych oraz naukach technicznych.
Prof. Karol Myśliwiec z Zakładu Archeologii Śródziemnomorskiej PAN w Warszawie został laureatem w dziedzinie nauk humanistycznych i społecznych. Nagrodzono go za odkrycie grobowca wezyra Merefnebefa w egipskiej nekropoli w Sakkarze, udokumentowane w monografii „The Tomb of Merefnebef" (2004).
Laureatem w dziedzinie nauk przyrodniczych i medycznych została prof. Zofia Kielan-Jaworowska z Instytutu Paleobiologii PAN w Warszawie. Jak tłumaczy Elżbieta Marczuk, uhonorowano ją za twórczą syntezę badań nad mezozoiczną ewolucją ssaków przedstawioną w fundamentalnym dziele „Mammals from the Age of Dinosaurus" (2004).
Prof. Roman Słowiński z Instytutu Informatyki Politechniki Poznańskiej został laureatem Nagrody FNP w dziedzinie nauk technicznych. Nagrodzono go za opracowanie metodyki komputerowego wspomagania decyzji podejmowanych na podstawie niepełnych danych.
W dziedzinie nauk ścisłych nagrody nie przyznano.
Nagrody FNP zostaną wręczone 6 grudnia na Zamku Królewskim w Warszawie.
PAP - Nauka w Polsce, Bogusława Szumiec-Presch
Skomentuj na forum
Ekspert: szkodliwość kawy jest mitem
Wyniki najnowszych badań wykazuje liczne korzyści zdrowotne.
Otyłość to przewlekła choroba cywilizacyjna dotykająca miliony...
Coraz częściej diagnozowana jest u dziec.
COVID-19 nadal obciąża system ochrony zdrowia
Sześć lat od wybuchu pandemii COVID-19 nadal obciąża system ochrony zdrowia.
Badacze przeanalizowali diagnozy schizofrenii u dzieci i młodzieży...
Liczba nowych diagnoz w Polsce pozostaje stabilna,.
Analiza głosu z użyciem AI może wspierać diagnostykę chorób serca
Sztuczna inteligencja może znaleźć zastosowanie w diagnostyce.
Sześć milionów Polaków choruje na przewlekłe choroby płuc
Powiedziała PAP dr n. med. Małgorzata Czajkowska-Malinowska.










Recenzje