Czysta energia węglowa jest szansą dla Polski
Jego członkowie opracowywaliby wspólnie projekty badawcze i przemysłowe związane z bezemisyjnym pozyskiwaniem energii z węgla i wspieraliby się wzajemnie w pozyskiwaniu na ten cel funduszy europejskich.
"Polska jest jedynym krajem europejskim, który praktycznie 100 proc. energii elektrycznej produkuje z własnych źródeł. Mamy prawie 5 proc. energii odnawialnej i 95 proc. uzyskiwanej z węgla kamiennego i brunatnego. Jesteśmy więc najbezpieczniejszym energetycznie krajem Europy, jeśli chodzi o produkcję prądu elektrycznego. Możemy jednak stracić tę przewagę, jeśli nie nauczymy się produkować elektryczności bez emisji gazów cieplarnianych, bo kary za emisję będą tak wysokie, że będzie trzeba zamykać elektrownie węglowe" - powiedział dziennikarzom Buzek.
Wyjaśnił, że na świecie, również w Polsce, prowadzone są badania nad różnymi technologiami, pozwalającymi na wytwarzanie energii elektrycznej z węgla bez emisji CO2. Jedną z nich jest gazyfikacja węgla, czyli reakcja węgla z wodą, w której, dzięki wysokiej temperaturze, powstaje gaz - mieszanina tlenku węgla i wodoru. Taki gaz może posłużyć bezpośrednio do wytwarzania prądu lub stać się surowcem do produkcji paliw płynnych i gazowych: np. metanu lub metanolu, który można zastosować w ogniwach paliwowych.
Zdaniem wiceministra nauki i szkolnictwa wyższego prof. Krzysztofa Kurzydłowskiego, ta oraz inne czyste technologie węglowe mają szansę rozwinąć się w Polsce, ale potrzebne są na to duże pieniądze.
"Badania są bardzo zaawansowane w sferze laboratoryjnej. Największe wyzwanie to przejście od tego co można zrobić w laboratorium do skali przemysłowej. W laboratorium takie badania można zrobić za kilkaset tysięcy, czy kilka milionów złotych. Natomiast inwestycja w instalację przemysłową to kilka miliardów złotych i musi się ona spłacić. Firmy muszą więc mieć czas, aby oszacować bilans takiej inwestycji, w tym także ryzyko czy laboratoryjna technologia da się zaadoptować w przemyśle" - wyjaśnił Kurzydłowski.
Zdaniem Buzka, starania o fundusze unijne na rozwój czystej energetyki węglowej trzeba podjąć jak najszybciej. Polska, jego zdaniem, ma szansę na zbudowanie dwóch pokazowych instalacji, w ramach większego europejskiego programu.
"Chcielibyśmy wybudować w Polsce bloki energetyczne, które będą całkowicie bezemisyjne. Unia Europejska chce zbudować 12 takich jednostek w ciągu najbliższych ośmiu lat. W moim przekonaniu jesteśmy gotowi, aby dwa z tych urządzeń wybudować w Polsce" - podkreślił Buzek. ULA
PAP
Ekspert: szkodliwość kawy jest mitem
Wyniki najnowszych badań wykazuje liczne korzyści zdrowotne.
Otyłość to przewlekła choroba cywilizacyjna dotykająca miliony...
Coraz częściej diagnozowana jest u dziec.
COVID-19 nadal obciąża system ochrony zdrowia
Sześć lat od wybuchu pandemii COVID-19 nadal obciąża system ochrony zdrowia.
Badacze przeanalizowali diagnozy schizofrenii u dzieci i młodzieży...
Liczba nowych diagnoz w Polsce pozostaje stabilna,.
Analiza głosu z użyciem AI może wspierać diagnostykę chorób serca
Sztuczna inteligencja może znaleźć zastosowanie w diagnostyce.
Sześć milionów Polaków choruje na przewlekłe choroby płuc
Powiedziała PAP dr n. med. Małgorzata Czajkowska-Malinowska.










Recenzje