wzór kwasu iminodioctowego, http://www.merckmillipore.com/poland/chemicals/kwas-iminodioctowy-sol-disodowa-monohydrat/MDA_CHEM-841784/p_8bab.s1LNvsAAAEWiOEfVhTl [6].
Metale przejściowe stosowane w technice chromatografii chelatującej biorą udział w wiązaniach koordynacyjnych z elektrodonorowymi resztami łańcuchów bocznych aminokwasów takich jak: histydyna, cysteina czy tryptofan, występującymi na powierzchni białek. Unieruchamianie metali na odpowiednich złożach odbywa się z udziałem grup chelatujących. Wybrany metal musi wykazywać większe powinowactwo do matrycy niż do białka, w oczyszczaniu którego ma wziąć udział [4].
Izolowanie białek surowicy wiążących jony metali (J.Porath i wsp., 1975)Cząsteczki białkowe w różny sposób oddziałują z jonami metali. Siła oddziaływania zależy od struktury przestrzennej cząsteczki (domeny wiążące jony metali), a także od zawartości reszt aminokwasowych. Reszty aminokwasowe mogą bezpośrednio wiązać jony metali, wśród nich znajdują się takie aminokwasy jak: His, Trp i Cys. Ważnym czynnikiem jest również pH otoczenia, gdzie optimum przypada na pH w przedziale od 6 do 8. Elucję materiału specyficznie zaadsorbowanego do złoża umożliwia zabieg obniżenia pH, oraz jednoczesne zwiększenie siły jonowej stosowanego eluentu, bądź zastosowanie do elucji silnego chelatora jonów dwuwartościowych. W tym przypadku możliwe jest użycie EDTA [2], [3].
Wykonanie:
Należy pobrać 5 ml złoża Chelating Sepharose 6B, 10-15 ml złoża upakować w plastikowej kolumnie, po czym przemyć je 50 ml wody destylowanej, a dalej 50 ml 20 mM buforu fosforanowego o pH= 7.0. Przez tak przygotowaną kolumnę przepuścić 20 ml roztworu CuSO4 (tj. 1 mg/ml CuSO4 w buforze fosforanowym o pH=7.0). Ma to na celu związanie jonów miedzi ze złożem. W wyniku tego zabiegu złoże powinno zmienić barwę: z białej na niebieską. Nadmiar jonów miedzi należy usunąć przez przemycie kolumny 20 ml buforu fosforanowego [2], [3].
10 ml surowicy krwi człowieka lub świni należy rozcieńczyć 10-krotnie buforem fosforanowym, po czym przepuścić ją przez kolumnę. Niespecyficznie zaadsorbowane białka usunąć z kolumny przez ponowne przemycie jej 50 ml buforu fosforanowego [2], [3].
Białka eluować z kolumny stosując w tym celu kolejno bufory cytrynianowe o malejącej wartości pH i rosnącej sile jonowej:
- 50 ml buforu cytrynianowego o malejącej wartości pH (tj. 100 mM bufor cytrynianowy – 100 mM NaCl, pH= 6.0)
- 50 ml buforu cytrynianowego (tj. 100 mM bufor cytrynianowy – 400 mM NaCl , pH= 5.0)
- 50 ml buforu cytrynianowego (tj. 100 mM bufor cytrynianowy – 700 mM NaCl , pH= 4.0).
Jony miedzi, które są związane ze złożem, oraz silnie związane z nimi białka usunąć z kolumny za pomocą 50 ml roztworu 50 mM EDTA- 1 M NaCl. Wypływający z kolumny materiał zbierać w postaci 2 ml frakcji, po czym metodą spektrofotometryczną oznaczyć w tych frakcjach zawartość białka. Pomiar prowadzić przy λ= 280 nm [2], [3].
Po oznaczeniu, kolumnę przemyć za pomocą wody destylowanej (50 ml), po czym może byc ona ponownie używana, bądź zakonserwować ją 20% etanolem (30 ml). Tak przygotowana kolumna może być przechowywana w 4oC [2], [3].
Izolowanie komórek z wykorzystaniem chromatografii powinowactwaChromatografia powinowactwa może być wykorzystana jako użyteczna technika w izolacji określonych komórek. W takim przypadku, metoda ta wymaga uwzględnienia specyficznych warunków, które są niezbędnych do zachowania stabilności izolowanych komórek.
Komórki mogą być selekcjonowane na złożach zawierających unieruchomione białko lub inny ligand, który na powierzchni komórki rozpoznawany będzie przez inne specyficzne białko lub receptor. Z uwagi na różne wielkości komórek, główny problem podczas izolacji stanowi dobór właściwej matrycy, która to pozwoli na swobodną migrację komórek przez złoże.
Tak więc, zakładając, że średnia wielkość komórek waha się między 50 do 70 µm, wielkość ziaren złoża powinna mieścić się w granicach od 250 do 350 µm. Oprócz standardowych własności, stosowane złoże nie może być w żaden sposób „toksyczne” w stosunku do komórek, a dodatkowo musi ono zachować stabilność w warunkach sterylizacji lub autoklawowania [4].
Autor: Lidia Koperwas
Literatura:
[1]. Kahlenberg A., Walker C., 1976. Preparative isolation of band 3, the predominant polypeptides of the human erythrocyte membrane. Anal. Biochem., 74 : 337-342.
[2]. Porath J., Carlsson J., Olsson I., Belfrage G., 1975. Metal chelate affinity chromatography, a new approach to protein fractionation. Nature, 258: 598 – 599
[3]. Kłyszejko-Stefanowicz L, 2003. Ćwiczenia z biochemii. Wydawnictwo Naukowe PWN, 2003, s. 164-166
[4]. www.zba.wbbib.uj.edu.pl/Skrypt/3.pdf
[5].http://www.kns.b2me.pl/art-metody-stosowane-w-pomiarach-wlasciwosci-erytrocytow,122,0.html
[6].http://www.merckmillipore.com/poland/chemicals/kwas-iminodioctowy-sol-disodowa-monohydrat/MDA_CHEM-841784/p_8bab.s1LNvsAAAEWiOEfVhTl
Recenzje