
Jak połączyć naukę i biznes? Odpowiedź na to pytanie spróbują znaleźć Politechnika Poznańska oraz Volkswagen. Partnerzy uruchamiają wkrótce studia dualne, które są odpowiedzią na zapotrzebowanie niemieckiego producenta samochodów na wyspecjalizowaną kadrę pracowniczą. Jak podkreślają przedstawiciele uczelni, jest to jeden z pierwszych tego typu projektów organizowanych w naszym kraju.
System studiów dualnych jest inicjatywą, która ma przynieść korzyści uczelni, przedsiębiorstwu oraz studentom. W ich trakcie uczestnicy zdobędą wiedzę popartą praktycznym doświadczeniem z przemysłu. Z kolei Volkswagen zyskuje dostęp do pracowników wykształconych zgodnie z wymogami producenta samochodów. Poznańska fabryka już od pewnego czasu współpracuje z Politechniką, organizując staże i praktyki. - Obserwując rynek pracy i zmiany demograficzne jakie zachodzą w Polsce, stwierdziliśmy, że staże i praktyki zawodowe, jakie od dawna umożliwiamy w naszym zakładzie, to za mało - mówi Jolanta Musielak, członek zarządu Volkswagen Poznań ds. personalnych. - Już dziś szefami naszych działów produkcji, montażu, czy lakierni są absolwenci poznańskiej politechniki, ale chcemy zapewnić sobie narybek z perspektywą na przyszłość, dlatego inwestujemy w kolejnych inżynierów - dodaje.
Jeszcze w tym roku, ruszy nabór studentów pierwszego roku automatyki i robotyki, którzy wiedzę nabywać będą na Wydziale Elektrycznym oraz w fabryce Volkswagena. Będą to studia inżynierskie I stopnia, zakończone licencjatem oraz egzaminem organizowanym przez Polsko-Niemiecką Izbę Przemysłowo-Handlową, po którym student otrzyma certyfikat potwierdzający zdobycie zawodu.
- Na kierunek automatyka i robotyka przyjmujemy zwykle po 120-150 osób. Po pierwszym semestrze wyselekcjonowana zostanie najlepsza dziesiątka, która będzie dalej odbywała naukę w ramach studiów dualnych - mówi prof. Stefan Trzcieliński, prorektor politechniki ds. kształcenia. Od drugiego roku będą otrzymywać stypendium (średnio 1,5 tys. zł) i spędzać w fabryce Volkswagena jeden dzień tygodniowo, a od trzeciego - dwa. W trakcie studiów będą mieli opłacone dodatkowe zajęcia z nauki języka niemieckiego, a na koniec napiszą pracę dyplomową z wykorzystaniem materiałów firmy i dotyczącą rozwiązań technologicznych, które mogą być w niej zastosowane.
Tagi:
biznes,
nauka,
laboratorium,
life,
life science,
lab,
laboratoria
wstecz
Podziel się ze znajomymi