Po raz 13. przyznane zostały stypendia „L'Oréal Polska dla Kobiet i Nauki”. Trafiły do pięciu polskich kobiet - naukowców, prowadzących badania w zakresie nauk o życiu.Konkurs skierowany jest do kobiet, które mają nie więcej niż 35 lat (doktorantki) oraz nie więcej niż 45 lat w przypadku hablitantek - i prowadzą badania w następujących dziedzinach: biologia, biochemia, biotechnologia, rolnictwo, medycyna, farmacja i fizjologia.
Warunkiem uczestnictwa jest uzyskanie stopnia doktora bądź uczestnictwo w studiach doktoranckich. Po raz pierwszy stypendia zostały przyznane w roku 2001. Łącznie z tegorocznymi laureatkami nagrodzono już 65 Polek.
Stypendia L’Oréal Polska dla Kobiet i Nauki przy wsparciu Polskiego Komitetu do spraw UNESCO są inicjatywą lokalną. Źródłem inspiracji była umowa zawarta w Paryżu między Grupą L’Oréal i UNESCO „For Women in Science”. Co roku w paryskiej siedzibie UNESCO wybitne przedstawicielki świata nauki oraz młode doktorantki z pięciu kontynentów otrzymują nagrody pieniężne oraz stypendia. W ciągu 15 lat trwania programu, nagrody w wysokości 100 tys. dolarów wręczono 77 wybitnym badaczkom z 50 krajów, a międzynarodowe stypendia otrzymało 196 młodych kobiet z 195 krajów.
Lokalny, polski program przyznawania stypendiów stał się wzorem dla innych. Obecnie prowadzi go już 50 filii Grupy L’Oréal. Uhonorował on w sumie ponad 1 500 młodych kobiet-naukowców na poziomach krajowych.
Każdego roku 5 wybitych polskich badaczek otrzymuje stypendium naukowe L'Oréal Polska. Od 2013 roku stypendium wynosi: na poziomie doktoratu – 27 tys. zł, habilitacji – 32 tys. zł.
Uroczystość odbyła się w tymczasowej siedzibie Muzeum Sztuki Nowoczesnej (dawny dom meblowy Emilia). Jak przystało na imprezę organizowaną pod patronatem firmy kosmetycznej, laureatki olśniewały zarówno wyglądem, jak i kreacjami. Nagrody wręczała minister nauki prof. Barbara Kudrycka.
Jury pod przewodnictwem prof. Ewy Łojkowskiej wyłoniło 5 spośród ponad stu kandydatur nadesłanych z wielu ośrodków Polski. W tym roku po raz pierwszy patronat nad programem stypendialnym „L’ Oréal Polska dla Kobiet i Nauki” objęła minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Barbara Kudrycka. Pani minister podpisała podczas uroczystości umowę o współpracy z prof. Andrzej Rottermundem, przewodniczącym Polskiego Komitetu ds. UNESCO oraz Jean-Charlesem Bondy, prezesem Zarządu L’Oréal Polska. Ogłosiła też, że MNiSW ufundowało specjalną nagrodę dla wybitnych kobiet-naukowców – sfinansowanie kosztów wyjazdu na dowolnie wybraną zagraniczną konferencję naukową. „Cieszę się z podpisanego porozumienia, ponieważ gwarantuje ono podjęcie dalszych wspólnych działań na rzecz rozwoju karier młodych kobiet prowadzących badania naukowe” – podkreśliła prof. Barbara Kudrycka.
„Mój resort od początku stara się wprowadzać rozwiązania sprzyjające młodym naukowcom, żeby uwierzyli w siebie i chcieli realizować ambitne badania naukowe. Narodowe Centrum Nauki (NCN) co najmniej jedną czwartą swojego budżetu przeznacza na projekty młodych uczonych – mówiła podczas uroczystości minister Kudrycka.
Dodała, że z analiz statystyk dotyczących grantów przyznawanych przez NCN wynika, iż kobiety w nauce znakomicie sobie radzą w kategorii młodych naukowców, natomiast w konkursach adresowanych do dojrzałych badaczy, kobiety nie są już tak licznie reprezentowane, dlatego warto wspierać utalentowane badaczki.
Stypendia doktoranckie otrzymały Joanna Miszkiel z Krakowa oraz Małgorzata Urbańska z Warszawy.
Praca doktorska Joanny Miszkiel (Pracownia Farmakologii Uzależnień, Instytut Farmakologii Polskiej Akademii Nauk) dotyczy „Wpływu ligandów receptorów serotoninowych 5-HT1B na działanie amfetaminy u szczurów w modelu samopodawania.” Autorka pracuje nad potencjalnymi metodami leczenia uzależnienia od amfetaminy. Amfetamina i kokaina poprawiają nastrój, ponieważ pobudzają uwalnianie dopaminy – dlatego można się od niuch uzależnić.
Małgorzata Urbańska Pracownia Neurobiologii Molekularnej i Komórkowej, Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej) zajęła się „Regulacją aktywności kinazy mTOR zależnej od GSK3 w neuronach w warunkach fizjologicznych i patologicznych”. Chodzi o białka decydujące o rozwoju komórek nerwowych. Ich lepsze poznanie powinno pomóc w leczeniu np. choroby Alzheimera.
Stypendia habilitacyjne uzyskały dr Magdalena Król z Warszawy, dr Agnieszka Łoboda z Krakowa i dr Małgorzata Zawadzka z Warszawy.
Praca dr Król (Katedra Nauk Fizjologicznych, Wydział Medycyny Weterynaryjnej SGGW) nosi tytuł „Interakcje zachodzące w obrębie mikrośrodowiska nowotworowego”. Chodzi o badania dotyczące raka sutka u suk (rak sutka występuje u suk trzy razy częściej niż u samic innych zwierząt czy u kobiet). Badania są pionierskie w skali światowej i mogą pomóc w leczeniu raka piersi.
Dr Agnieszka Łoboda (Katedra Nauk Fizjologicznych, Wydział Medycyny Weterynaryjnej, SGGW w Warszawie) zajęła się „Rolą czynników transkrypcyjnych HIF, białek antyoksydacyjnych i miRNA”. Laureatkę interesują przede wszystkim mechanizmy tworzenia naczyń krwionośnych czyli proces angiogenezy. Bada wpływ niedotlenienia na ten proces, szczególnie regulację produkcji czynników angiogennych i przeciwutleniających, ważnych w rozwoju np. chorób nerek czy nowotworu.
Dr Małgorzata Zawadzka (Pracownia Neurobiologii Molekularnej, Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN) zajęła się „Modulowaniem funkcji komórek glejowych i neuralnych komórek macierzystych w uszkodzeniach ośrodkowego układu nerwowego". Jak sama nazwa wskazuje, jej praca może się przyczynić do postępu w leczeniu chorób układu nerwowego.
Wszystkie laureatki podkreślały, że praca naukowa jest dla nich wielką przyjemnością a nawet przedłużeniem dzieciństwa. Jednocześnie zaznaczały, że nie osiągnęłyby wiele w nauce gdyby nie miłość, wsparcie bliskich i macierzyństwo (mąż dr Zawadzkiej nie był obecny na uroczystości, ponieważ został w domu z chorymi dziećmi).
Oprócz pracy naukowej, wszystkie laureatki mają swoje hobby – joga, gry planszowe, jazda na motocyklu, hodowla psów rasowych czy malowanie na szkle. Małgorzata Urbańska prowadzi dział popularnonaukowy w tygodniku „Angora”.
Co roku 15 młodych kobiet naukowców z całego świata otrzymuje prestiżowe stypendia UNESCO-L'OREAL International Fellowship for Young Women in Life Sciences. Dzięki nim mogą kontynuować prowadzone badania w dziedzinach nauk o życiu, w wybranych przez siebie ośrodkach naukowych za granicą.
W tym roku po raz pierwszy laureatka międzynarodowego konkursu L’Oreal wybrała Polskę jako miejsce, w którym chce prowadzić badania. Eucharia Oluchi Nwaichi z Nigerii uda się do Lublina, by pracować nad metodami usuwania metali ciężkich i produktów ropopochodnych z gleby w Instytucie Agrofizyki PAN.
Źródło: www.pap.pl
http://laboratoria.net/edukacja/19720.html