Kampus uniwersytecki w Olsztynie z pewnością nazwać można najładniejszym tego typu miejscem w Polsce. Ogromna większość wydziałów zlokalizowanych w jednym miejscu – na obrzeżach miasta, lecz dobrze skomunikowanych. Nowoczesne budynki oraz ich wyposażenie sprawiają, że aż chce się studiować… Nie wszystkie jednak obiekty naukowe na Warmii i Mazurach są w podobnym stanie, dlatego też w kuluarach usłyszeć można było wiele dyskusji na temat możliwości modernizacji laboratoriów.
Pierwsze wystąpienie przedstawił dr inż. Marcin Dębowski, było jednak one przygotowane wspólnie z dziekanem Wydziału Ochrony Środowiska i Rybactwa UWM prof. dr hab. Mirosławem Krzemieniewskim oraz dr inż. Marcinem Zielińskim. Prelekcja dotyczyła uciążliwych i przykrych zapachów w laboratoriach, a także o ich pomiarach. Dużą ciekawość wśród słuchaczy wzbudziła jednostka miary zapachów – olf – ze względu na sposób jej zdefiniowania (powiązanie z człowiekiem kąpiącym się pięć razy w tygodniu). Smutną konstatacją okazał się fakt, że w wielu polskich laboratoriach do tej pory nie zwraca się na uciążliwość przykrych zapachów dla pracy człowieka, a co się z tym wiąże – dla jego komfortu i efektywności.
Ciekawą prelekcję przeprowadził również gość z Niemiec – Gerhard Koch, przedstawiciel jednego ze sponsorów seminarium. Uczestnicy dowiedzieli się m.in. jak Niemcy radzą sobie z zanieczyszczeniami oraz neutralizacją oparów i ścieków laboratoryjnych. Po odczycie wielu uczestników miało pytania – być może informacje podane przez gościa zastanowiły ich nad własnym postępowaniem ze środowiskiem pracy i środowiskiem naturalnym?
Ostatni blok spotkania dotyczył akredytacji i finansowania laboratoriów. Tematyka akredytacji, PCA i audytów jak zawsze wzbudziła duże zainteresowanie oraz sporo kontrowersji. Okazało się, że temat ten, ze względu na zaangażowanie przez laboratoria niemałych środków finansowych, nie jest jasny nawet dla specjalistów, z czym wielokrotnie spotykał się prowadzący – Wojciech Piotrowski z firmy WPQ. Natomiast o finansowaniu laboratoriów mówiła Katarzyna Capłap z Biura Współpracy z Zagranicą UWM. Siódmy Program Ramowy pozwala laboratoriom na staranie się o środki UE zarówno w celu prowadzenia badań, jak i poprawy stanu infrastruktury.
Sponsorami wydarzenia były firmy: Alsident System, Broen, Friatec, Trespa, HTL, VWR, IKA-POL i Merazet.
Patronat medialny objął „LAB” i „Forum Akademickie”.
wstecz
Podziel się ze znajomymi