ADHD: enzym może odpowiadać za braki uwagi
Wyniki ostatnich badań wskazują, że chore na ADHD dzieci mają również problemy z działaniem wykonawczym, myśleniem integrującym i niezbędnym dla osiągania celów i kończenia rozpoczętych zadań. Ridha Joober wraz z kolegami z Douglas Hospital Research Centre w Montrealu wykazali, że dzieci z ADHD, które mają specyficzny wariant genu kodującego enzym o nazwie COMT, częściej mają problemy z dokończeniem zadań.
Neurobiolodzy dowiedli, że enzym COMT (O-metylotransferaza katecholowa) reguluje poziom dopaminy w korze przedczołowej - rejonie mózgu zaangażowanym w kontrolę funkcji wykonawczej mózgu. Naukowcy podejrzewali, że jeden z wariantów COMT jest bardziej aktywny od innych, bardziej powszechnych form enzymu.
Wariant ten prowadzi do powstania bardziej aktywnego enzymu, który powoduje skuteczniejszą degradację dopaminy. Dopamina jest jednym z neuroprzekaźników pozwalających na podtrzymanie uwagi. Autorzy badań podkreślają, że pomimo iż 'aktywny' wariant COMT jest związany z regulacją poziomu dopaminy głównie w korze, nie wpływa na metabolizm dopaminy w prążkowiu.
Odkrycie to wskazuje, że zarówno kora przedczołowa jak i inna część mózgu - tzw. prążkowie koordynują zachowanie związane z wykonywanym zadaniem, a zaburzenia tej regulacji mogą się przyczyniać do ADHD.
PAP/Onet
wstecz Podziel się ze znajomymi