Neutrina zmieniają ''zapach''
Naukowcy z Lawrence Livermore Laboratory podczas eksperymentu MINOS zaobserwowali, w jaki sposób neutrina zmieniają swoje właściwości ("zapach" - jak mówią fizycy) przenikając przez ponad 700-kilometrową warstwę skorupy ziemskiej pomiędzy Fermilab a miejscowością Soudan w Minnesocie.
Podczas eksperymentu MINOS wiązkę neutrin badano za pomocą dwóch detektorów - w Fermilab i starej kopalni żelaza w Soudan. Pierwszy zapisuje skład wiązki neutronów opuszczającej Fermilab, a drugi - w Soudan, kilkaset metrów pod powierzchnią Ziemi - analizuje tę samą wiązkę, co pozwala śledzić oscylacje - przekształcanie się neutrin zwanych neutrinami mionowymi w neutrina elektronowe lub neutrina tau.
Do emitowania neutrin posłużył potężny akcelerator, który ostrzeliwał miliardami protonów grafitową tarczę. W wyniku zderzenia powstawały cząstki zwane kaonami i pionami, które były ogniskowane przez specjalne "soczewki" i ulegały rozpadowi, wytwarzając neutrina mionowe. Te zaś trafiały do detektora w Fermilab, a następnie- pokonując bez trudu setki kilometrów gruntu i skał - do Soudan.
Gdyby neutrina - jak sądziło wielu naukowców - nie miały masy, nie ulegałyby zmianom, podróżując między dwoma detektorami. Jednak zamiast spodziewanych 177 neutrin mionowych zarejestrowano ich tylko 92 - reszta przekształciła się w inne rodzaje - a to świadczy, że mają masę.
Wyniki obserwacji mogą pomóc wyjaśnić na przykład, w jaki sposób uformowały się galaktyki i dlaczego zniknęła antymateria, a także przyczynić się do lepszego poznania innych cząstek elementarnych.
Onet
Skomentuj na forum
http://laboratoria.net/home/10715.html