Nanocząstki polimerowe zamiast kropli do oczu
Biodegradowalne polimerowe nanocząstki, połączone wiązaniami chemicznymi z konwencjonalnymi lekami, mogą już niebawem stać się alternatywą dla leków do oczu podawanych w kroplach - informuje "Journal of Materials Chemistry". Od początku XXI wieku nanotechnologia wkracza szerokim frontem w wiele dziedzin nauki, a szczególnie w zagadnienia związane z medycyną.
Badania prowadzone przez grupę naukowców współpracujących z doktorem Johnem Tsibouklisem z University of Portsmouth (Wielka Brytania) mają na celu opracowanie nowej metody dostarczania leków pomocnych w leczeniu chorób oczu. Według dr J. Tsibouklisa, długotrwałe podawanie leków w postaci kropli do oczu może powodować niepożądane efekty uboczne, a sama czynność jest częstokroć kłopotliwa lub po prostu nie lubiana przez pacjentów.
Alternatywą dla kropli do oczu mogą już niebawem stać się koloidowe polimery w postaci ultramałych drobinek (nanocząstek), nad którymi pracuje zespół badawczy dr Tsibouklisa. Odpowiednio modyfikowane chemicznie mogą one długotrwale - w sposób ciągły lub cyklicznie - uwalniać zgromadzone substancje lecznicze.
Po zakończonej kuracji oczu polimerowe nanocząstki rozpadałyby się samoczynnie lub materiał ten byłby degradowany naturalnymi szlakami metabolicznymi organizmu - dodają naukowcy.
Ponieważ stosowane przez zespół dr Tsibouklisa polimery są materiałem bardzo podatnym na chemiczną modyfikację, stosunkowo prostymi metodami chemicznymi można opracować taki materiał, który "aktywnie reagowałby" - poprzez stopniowe uwalnianie odpowiedniego leku - na obecność chorobotwórczych czynników.
"Opracowanie biologicznie degradowanych i erodowalnych polimerów stwarza realną możliwość wykorzystania ich jako nowoczesnych środków dostarczania leków do oczu" - konkluduje brytyjski naukowiec.
PAP
Skomentuj na forum
http://laboratoria.net/home/10909.html