Po trzech latach wznowił działalność Zespół Trójstronny ds. Branży Chemicznej. W trakcie pierwszego od dawna posiedzenia rozmawiano o kilku kwestiach, z których najważniejszymi były bezpieczeństwo Grupy Azoty w obliczu wrogiego przejęcia oraz toczące się prace nad nowym prawem wodnym.
Paweł Gruza, wiceminister Skarbu Państwa zapewnił, że obecne mechanizmy zabezpieczenia Grupy Azoty są wystarczające i nie ma potrzeby – a tego domagała się strona związkowa - aby Skarb Państwa był właścicielem ponad połowy akcji spółki. W tej chwili posiada on w swoich rękach 33% udziałów.
Z kolei Tomasz Zieliński, prezes Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego podkreślał niekorzystne dla branży rozwiązania, które są aktualnie projektowane w Rozporządzeniu Ministra Środowiska do Ustawy o prawie wodnym. Powstają w tej chwili wyliczenia dotyczące ponoszenia przez firmy chemiczne dodatkowych kosztów w ramach ich działalności, a związanych z wprowadzeniem w życie nowych przepisów. Istnieje obawa, że ich wprowadzenie może bardzo poważnie zaszkodzić opłacalności produkcji chemicznej, a tym samym osłabić konkurencyjność krajowych przedsiębiorstw. Nic więc dziwnego, że strony spotkania przyjęły uchwałę skierowaną do premier Beaty Szydło i Ministra Środowiska o wstrzymanie prac nad ustawą i cofnięciem niekorzystnych z punktu widzenia przemysłu chemicznego przepisów.
Zespół Trójstronny ds. Branży Chemicznej powstał w 2003 r. z inicjatywy organizacji związkowych sektora chemicznego. Tworzą go przedstawiciele rządu, związków zawodowych oraz pracodawców. W pierwszym od 2013 r. spotkaniu uczestniczyli reprezentanci Ministerstwa Rozwoju, Ministerstwa Skarbu Państwa, Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego, Konfederacji Lewiatan oraz związków zawodowych Grupy Azoty i Anwil. Trzyletnia przerwa w działalności Zespołu spowodowana była nieporozumieniami na linii związki zawodowe - poprzedni rząd.
Źródło: www.chemiaibiznes.com.pl