
Nanotechnologia w czujnikach gazowych i fotonicznych
W skali nano materiały mają niezwykłe i egzotyczne właściwości, inne niż w skali makro.
|
Zamknij X
|
W skali nano materiały mają niezwykłe i egzotyczne właściwości, inne niż w skali makro.
Zmiany w aerozolach atmosferycznych i gazach śladowych spowodowanych działalnością człowieka mają wpływ na chmury i cały system klimatyczny.
Hutnicza spółka z Łazisk Górnych wraz z naukowcami z AGH chce stworzyć pierwszy na świecie stop żelaza o bardzo niskiej zawartości węgla oraz obniżonej zawartości gazów.
Zakończyły się kluczowe testy eksploatacyjne terminalu LNG w Świnoujściu. 27 kwietnia 2016 r. Wojewoda Zachodniopomorski wydał pozwolenie na użytkowanie tej inwestycji.
Coraz poważniejsze obawy dotyczące skutków wzrostu poziomu dwutlenku węgla (CO2) skłaniają naukowców do poszukiwania sposobów na przetwarzanie tego gazu na paliwo.
W ramach finansowanego przez UE projektu opracowano hybrydowy system odzyskiwania wodoru z mieszanin gazu.
Nagromadzenia gazu w skałach łupkowych rozmieszczone są w przyrodzie nierównomiernie - w Polsce zwykle na głębokości 3-5 km.
Specjalistyczne substancje opracowane przez polskich badaczy pozwolą zmniejszyć całościowe koszty eksploatacji ropy i gazu.
Na Marsie występują śladowe ilości gazów m.in. metanu. Na Ziemi powstaje on głównie wskutek działalności organizmów, więc naukowcy sprawdzą skąd bierze się on na Marsie.
2 października 2015 r. ruszyła III edycja Programu GeoTalent, realizowanego przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA (PGNiG).