Innowacyjna nawierzchnia drogowa dziełem zespołu z Wydziału Inżynierii Lądowej
W Pruszkowie 27 lipca została wybudowana innowacyjna konstrukcja nawierzchni drogowej z nowym lepiszczem modyfikowanym gumą we współpracy z firmami STRABAG, TPA Instytut Badań Technicznych i Miastem Pruszków.
Odcinek doświadczalny na ul. Parzniewskiej został zrealizowany w ramach projektu “Opracowanie i wdrożenie innowacyjnej, przyjaznej środowisku technologii modyfikacji asfaltów drogowych gumą”. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, Działanie 1.4 – 4.1.
Projekt dotyczy innowacyjnej, przyjaznej dla środowiska technologii modyfikacji asfaltów drogowych dodatkiem gumy pochodzącej ze zużytych opon samochodowych.
Celem projektu badawczego jest opracowanie i wdrożenie technologii wytwarzania lepiszcza gumowo-asfaltowego oraz mieszanek mineralno-gumowo-asfaltowych (mmga) charakteryzujących się poprawionymi właściwościami zarówno w niskiej jak i wysokiej temperaturze. Opracowane rozwiązanie materiałowo-technologiczne pozwoli wykonywać nawierzchnie drogowe o zwiększonej trwałości, odporne na starzenie i spękania oraz charakteryzujące się obniżoną hałaśliwością w porównaniu z technologiami tradycyjnymi.
Wnioskodawcą i koordynatorem projektu jest spółka STRABAG, która odpowiada za wdrożenie nowej technologii i budowę drogowych odcinków doświadczalnych.
Szczegółowe informacje są dostępne na stronie http://www.ztmind.il.pw.edu.pl.
Źródło: www.pw.edu.pl
Tagi: asfalt, droga, nawierzchnia, lab, laboratorium, biotechnologia, mieszanka mineralno-gumowo-asfaltowa
wstecz Podziel się ze znajomymi