Pierwszy odcinek "Symulatora faktu" będzie poświęcony kometom. Autorzy postarają się odpowiedzieć na najbardziej frapujące pytania dotyczące komet:
* czy grozi nam globalna katastrofa spowodowana uderzeniem komety bądź innego ciała niebieskiego w Ziemię?
* czy potrafimy takie zdarzenie przewidzieć i - co ważniejsze - zapobiec mu?
* jaki jest wkład Polaków w badania tych obiektów?
Cykl powstawać będzie m.in. w oparciu o materiały z placówek naukowo-badawczych, opinie ekspertów. Jeden odcinek programu potrwa 25 minut.
"Symulator faktu", w skrócie SF (skrót ten jest zarazem skrótem angielskiego "science fiction"), poprowadzą dwaj wybitni polscy naukowcy: astrofizyk Stanisław Bajtlik oraz fizyk i informatyk Arkadiusz Orłowski.
Bajtlik - naukowiec z Centrum Astronomicznego im. Kopernika PAN w Warszawie i wieloletni popularyzator nauki - specjalizuje się w kosmologii. Pracował na uniwersytetach w Princeton, Kolorado i w Centrum Fizyki Teoretycznej w Trieście.
Orłowski - docent w Instytucie Fizyki PAN i profesor w Instytucie Ekonometrii i Informatyki SGGW - zajmuje się optyką, kryptologią i informatyką kwantową. Pracował na uniwersytetach: Harvarda, Humboldta, CWI w Amsterdamie.
Sonda była nadawana w latach 1977- 1989. W ciągu 12 lat zostało wyemitowanych ponad 560 programów, co - jak na program popularnonaukowy - było swoistym rekordem w historii polskiej telewizji.
Prowadzili go Andrzej Kurek i Zdzisław Kamiński, którzy pod koniec września 1989 roku zginęli w wypadku samochodowym pod Raciborzem.
PAP - Nauka w Polsce, Joanna Poros
Skomentuj na forum
wstecz
Podziel się ze znajomymi
24-04-2018
Markery biologiczne należą do wskaźników stosowanych w badaniach medycznych.
23-04-2018
Danio pręgowany to niewielka rybka, której charakterystyka jest niezwykła. Przechodzi te same choroby, co człowiek, a jej genotyp w 80 proc. jest taki, jak u człowieka.
23-04-2018
Nowo odkryte bakterie mogą pomagać dzikim pszczołom w odżywianiu ich młodych – informuje „International Journal of Systematic and Evolutionary Microbiology”.
23-04-2018
Katalog „gwiezdnego DNA” - chemicznych profili 350 tysięcy gwiazd w Drodze Mlecznej - opracowali astronomowie z Europy i Australii.
23-04-2018
Wchłanianie przez komórki składników odżywczych i innych cząsteczek ma zasadnicze znaczenie dla ich przetrwania.
23-04-2018
22 kwietnia obchodzony jest Dzień Ziemi. W tym roku jego hasłem jest "Zatrzymajmy zanieczyszczenie plastikiem".
23-04-2018
Cienka warstwa płatków grafenu pokrywająca powierzchnię implantu może zabijać bakterie i zapobiegać wywołanym przez nie infekcjom.
23-04-2018
Wraz z ilością materiałów wykorzystywanych w druku 3D rośnie liczba branży, które korzystają z ich możliwości.
Recenzje