Laboratoria.net
|
Zamknij X
|
Związki te bardzo dobrze rozpuszczają się w spirytusie, glicerolu, lipidach czy alkoholu etylowym [4], [5]. Najczęściej są one bezbarwne, jednakże znane są również olejki o barwie brunatnej, niebieskiej i zielonej. W temperaturze pokojowej olejki eteryczne są najczęściej oleistymi cieczami o gęstości mniejszej od gęstości wody. To z kolei powoduje, że są praktycznie nierozpuszczalne w wodzie [6]. Związki te wykazują wysokie temperatury wrzenia (powyżej 100⁰C) i wszystkie są palne [6].
W składzie jednego lotnego olejku można wykryć nawet kilkadziesiąt, a niekiedy 200-300 lub więcej różnych związków chemicznych. Dotychczas poznano ok. 1500 związków, które wchodzą w skład różnych olejków eterycznych. W większości znanych olejków eterycznych można wyodrębnić jeden główny składnik, który nadaje danemu olejkowi charakterystyczny zapach, a także wpływa na jego określone działanie farmakologiczne [4]. Zastosowana metoda pozyskiwania olejku wywiera znaczący wpływ na jego późniejsze właściwości np. otrzymywanie olejków na drodze destylacji (z zastosowaniem wysokiej temperatury) może być przyczyną rozkładu niektórych substancji chemicznych [5]. Olejki eteryczne mogą występować w roślinach lub w ich określonych częściach (kwiatach, liściach, owocach). Olejek w roślinach zazwyczaj występuje w specjalnym komórkach tkanki wydzielniczej, gdzie gromadzony jest, jako końcowy produkt przemiany materii [5].
Otrzymywanie olejków eterycznych
Procesy stosowane do otrzymywania olejków eterycznych zależne są od rodzaju surowca. Zastosowana metoda pozyskiwania olejku ma wpływ na jego późniejsze właściwości. Wysoka temperatura stosowana w trakcie destylacji parą wodną, może wpływać na rozkład niektórych substancji chemicznych, z kolei w trakcie ekstrakcji rozpuszczalnikami minimalne ilości rozpuszczalnika pozostają w olejku [7].
Olejki eteryczne otrzymywane są z różnych części roślin z wykorzystaniem destylacji z parą wodną. W kolejnych krokach tej metody stosuje się ekstrakcję w układzie ciecz-ciecz, która pozwala na wydobycie olejku z destylatu.
Destylacja z parą wodną jest metodą izolacji substancji stałych i ciekłych, które nie mieszają się z wodą, ale lotnych z parą wodną. To oznacza, że związki te wykazują znaczną prężność pary w temperaturze bliskiej 100°C. Proces destylacji polega na przemianie substancji zawieszonej w wodzie w stan gazowy, co zachodzi dzięki działaniu strumienia pary wodnej. Metoda destylacji wykorzystywana jest do wyodrębniania produktów syntez chemicznych, a także związków pochodzących ze źródeł naturalnych (w tym do otrzymywania omawianych olejków eterycznych) [5].