Pigmenty kosmetyczne
- srebrzyste
- interferencyjne
- kombinowane
- Pigmenty srebrzyste
Na początku XX wieku odkryto, że podobny do guaniny efekt perłowy wywołują niektóre sole bizmutu. Głównym przedstawicielem stosowanych w kosmetyce pigmentów srebrzystych z tej grupy jest tlenochlorek, który w naturze może występować w różnych formach krystalicznych. Dla pigmentów wysokiej jakości niezbędny jest związek krystalizujący w układzie tetragonalnym, znany z jedwabistego połysku perłowego i dobrej zdolności kryjącej. Własności tego układu zapewniają mu bardzo duże powinowactwo do skóry oraz wyjątkową delikatność dotyku. Wadą tlenochlorku bizmutu, którą można jednak wyeliminować poprzez zastosowanie w preparacie kosmetycznym równolegle z pigmentem filtrów UV, jest jego wrażliwość na światło. Najlepszy połysk zapewniają dyspersje tlenochlorku bizmutu w oleju rycynowym lub mineralnym, w których pigment występuje w stanie wstępnie zdyspergowanym.
Pigmenty interferencyjne
Podstawowym przedstawicielem tej grupy jest mika pokryta ditlenkiem tytanu. W wytworzonym pigmencie, zgodnie z zasadą filtrów interferencyjnych, światło jest rozszczepiane na składniki, przy czym widoczna jest zarówno część widma, która została odbita, jak i jego część dopełniająca, która normalnie ulega pochłonięciu. To, która barwa jest odbijana, zależy od grubości płytki ditlenku tytanu. Jeżeli grubość jego warstwy mieści się pomiędzy 40 a 60 nm, otrzymuje się efekt perłowy, srebrzysty. Jeżeli wartość ta rośnie, obserwuje się efekt „tęczowania kolorów”. Pigmenty interferencyjne są barwnymi pigmentami perłowymi o słabej intensywności barwy. Ciemne światło powoduje jednak wyraźne jej pogłębienie.
Pigmenty kombinowane
Opracowano je w celu połączenia połysku perłowego z wyraźnymi efektami barwnymi. Efekt ten możliwy jest do osiągnięcia dzięki powleczeniu mikowych pigmentów z ditlenkiem tytanu, jednym lub kilkoma barwnikami absorpcyjnymi takimi jak tlenki żelaza czy chromu. Pigmenty kombinowane zapewniają wyrobom, w których są stosowane perłowy połysk, podnosząc jednocześnie intensywność ich barwy. Ich atrakcyjność polega dodatkowo na tym, iż dobierając odpowiednio nakładane na siebie barwniki można otrzymać pigmenty o jednakowych lub różnych odcieniach barw.
Pigmenty transparentne
Otrzymywane są w wyniku wytrącania barwników bezpośrednio na mice. Układy te cechuje duża intensywność i czystość barwy. Barwnikami nieorganicznymi stosowanymi do otrzymywania pigmentów transparentnych są: czerwony, żółty i czarny tlenek żelaza, żelazocyjanek żelazowy, tlenek chromu i ditlenek tytanu. Pigmenty transparentne mają zastosowanie w kosmetykach używanych do upiększania oczu, w tuszach, kredkach, kremach, płynnych kosmetykach, a także w pudrach, ponieważ poprawiają koloryt skóry i tuszują jej niedoskonałości. Specyficzną grupę środków nadających połysk perłowy stanowią substancje typu wosków - pigmenty te mają szczególne znaczenie dla kosmetyków zawierających w recepturze związki powierzchniowo czynne, np. szamponów czy środków myjących. Zastosowanie znajdują tu niektóre glicerydy, kwasy tłuszczowe, alkanoloamidy kwasów tłuszczowych czy estry glikolowe. Układy te w zależności od swojej budowy chemicznej mogą powodować różnorodne efekty perłowe, a ich intensywność w dużej mierze zależna jest od stężenia użytego związku.
Optyczne odmładzanie
Szczególną grupę tego typu surowców stanowią tzw. pigmenty funkcjonalne, np. siarczan baru i ditlenek tytanu osadzone na mice czy też silikon pokryty ditlenkiem tytanu i tritlenkiem żelaza. Stosowane w preparatach do pielęgnacji twarzy i podkładach powodują one takie odbicie i rozproszenie padającego światła, które zapewnia optyczny efekt redukcji zmarszczek. Preparat powoduje, że skóra staje się jaśniejsza, bardziej gładka i delikatnie rozświetlona.
MC
wstecz Podziel się ze znajomymi